Praca w Holandii bez języka — czy jest możliwa?
Rozważasz wyjazd do pracy za granicę? Jednym z popularnych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków jest Holandia. Głównie ze względu na wysoki poziom zarobków dla mniej wykwalifikowanych pracowników oraz fachowców. Co, jeżeli jednak nie znasz języka holenderskiego? Czy w takim przypadku możesz liczyć na znalezienie pracy w Holandii? Dowiesz się tego z artykułu. Jako firma realizująca busy do Holandii i Dolnośląskie, wiemy o tym bardzo dużo.
W jakiej branży znajdziesz pracę bez znajomości języka?
Czy znalezienie pracy w Holandii bez znajomości języka obcego jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Co więcej, nie jest to takie trudne. Zwłaszcza w branżach, w których ciągle brakuje pracowników. Na jakie zajęcie możesz zatem liczyć, szukając pracy bez znajomości języka? Przede wszystkim takie oferty pracy znajdziesz w sektorze rolniczym. Wiele gospodarstw rolnych poszukuje pracowników sezonowych przez cały rok. Możesz, więc pracować na polu przy zbiorach lub pomagać w pakowaniu warzyw i owoców.
Jeżeli niestraszna Ci praca fizyczna, możesz też szukać zajęcia jako pomocnik w budowlance. Znajomość języka także i w tym przypadku nie będzie konieczna, choć z pewnością podstawy komunikacji mogą Ci nieco ułatwić wykonywanie zadań. Jednak jako pracownik fizyczny na budowie możesz spokojnie funkcjonować bez znajomości języka obcego.
Jakie jeszcze prace czekają na osoby bez znajomości języka? Możesz z łatwością znaleźć oferty na proste prace produkcyjne. Lokalizacja magazynów i hal produkcyjnych jest zazwyczaj dobrze skomunikowana z centrum miast i miasteczek, dlatego nie będziesz mieć większych problemów z dotarciem na miejsce.
Bez holenderskiego, ale z angielskim
Co w sytuacji, kiedy nie znasz języka holenderskiego, ale masz opanowane solidne podstawy języka angielskiego? W takim przypadku możesz poszukiwać pracy, która wymaga większych kwalifikacji. Język angielski jest bardzo popularny wśród Holendrów i około 90% z nich płynnie się nim posługuję. Dlatego znając angielski i mając inne kwalifikacje, np. dla operatorów wózków widłowych możesz znaleźć zatrudnienie w logistyce lub na magazynie.
Jeżeli dodatkowo masz prawo jazdy kat. B lub C, pracę bez problemu znajdziesz na stanowisku kuriera lub dostawcy. Administracja biurowa i kontrola jakości to kolejny obszar, gdzie pracy mogą szukać osoby, które znają język angielski. Jak widać nieznajomość języka niderlandzkiego, nie przekreśla Twojej szansy na znalezienie pracy.
Co warto wiedzieć o pracy w Holandii?
„Praca Holandia” to bardzo często wyszukiwana fraza w Internecie. Nic dziwnego, ponieważ osób chcących znaleźć legalną pracę w Holandii jest sporo. Co jest takiego na holenderskim rynku pracy, że potencjalnych kandydatów ciągle przybywa? Przede wszystkim wysoki poziom zarobków. W Holandii pensja minimalna dla osób dorosłych, które ukończyły 21 lat, wynosi 1721 euro brutto miesięcznie. Po potrąceniach na konto pracownika powinno płynąć około 1500 euro.
Do tego po przepracowaniu roku, każdemu pracownikowi przysługuje dodatek wakacyjny, który wynosi 8% wynagrodzenia brutto. Dodatek otrzymuje się raz w roku w okolicach Maja. Warto także wiedzieć, że jeśli przepracujesz w Holandii 6 miesięcy, przysługuje ci zasiłek dla bezrobotnych, w przypadku utraty pracy. Wysokość zasiłku wynosi 75% ostatniego wynagrodzenia.
Życie w Holandii — najważniejsze informacje
Decydując się na wyjazd do Holandii, warto co nieco poczytać także o samym kraju i jego zwyczajach. Życie w Holandii może zaskoczyć nas … normalnością. Holendrzy uwielbiają spotkania i przykładają ogromną wagę do wspierania całej społeczności, czy to miejskiej, czy też w miejscu pracy.
Nie powinna nas też zaskoczyć różnorodność kulturowa tego kraju. Wielu mieszkańców Holandii to obcokrajowcy. Jest to dużą zaletą dla osób wyjeżdżających do pracy z Polskich, ponieważ ułatwia to im nawiązywanie relacji i stwarza poczucie przynależności.
Ceny w Holandii — żywność i wynajem mieszkania
Ceny w Holandii są dość wysokie jak na Polskie standardy. Wyjeżdżając do tego pięknego kraju, musimy mieć świadomość, że ceny np. wynajmu mieszkania wynoszą średnio 600 euro. Na żywność trzeba będzie wydać od 200 do 300 euro.
Waluta w Holandii, czyli jak zapłacisz w sklepie?
Obowiązującą walutą w Holandii jest euro. W tej walucie będziesz otrzymywać wynagrodzenie wpłacane na rachunek bankowy oraz w euro zapłacisz za swoje zakupy w sklepie.
Wyjazd do Holandii — koronawirus
Wyjazd do pracy w Holandii mimo sytuacji epidemicznej jest nadal możliwy. Osoby podróżujące z polski mogą przekroczyć granicę samolotem, samochodami, busami lub autokarami. Po przekroczeniu granicy osoby zaszczepione muszą okazać tzw. paszport covidowy, a osoby, które są ozdrowieńcami odpowiednie zaświadczenie. Osoby niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego. Test PCR powinien być wykonany nie później niż 48 godzin przed przyjazdem do Holandii, a test antygenowy 24 godziny przed przyjazdem.
Osoby, które podróżują w granicach UE, na ten moment nie mają obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe do Holandii.