Praca w Niemczech bez języka — na jakim stanowisku?
Chciałbyś spróbować swoich sił w pracy u naszych zachodnich sąsiadów, ale nie znasz języka niemieckiego? Czy znalezienie dobrze płatnej pracy w takim przypadku jest możliwe? Jak zorganizować taki wyjazd? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Dlaczego warto pracować w Niemczech?
Praca w Niemczech cieszy się nadal dużą popularnością wśród naszych rodaków. Głównie ze względu na różnice w zarobkach. Minimalne wynagrodzenie w Niemczech od 1 stycznia 2022 roku wynosi 9,82 euro za godzinę pracy, co w przeliczeniu na złotówki wg średniego kursu NBP, daje kwotę około 44,58 zł na godzinę. Dla porównania kwota minimalna w Polsce wynosi 19,70 zł brutto.
Praca w Niemczech jest popularna wśród Polaków jeszcze z jednego powodu — bliskości położenia. Dzięki temu w dość krótkim czasie możemy odwiedzić naszych bliskich. Bliskość Niemiec przekłada się także na koszty podróży do pracy, które są zdecydowanie niższe niż w przypadku wyjazdu w celach zarobkowych do Francji lub Wielkiej Brytanii.
Czy praca bez znajomości języka niemieckiego jest możliwa?
Chcesz wyjechać do Niemiec do pracy, ale Twoja znajomość języka niemieckiego jest słaba lub nie znasz go w ogóle? Nie przekreśla to Twoich szans na znalezienie pracy. Jednak warto pamiętać, że nawet podstawowa znajomość języka ułatwi Ci pobyt w obcym kraju, choćby podczas robienia zakupów lub komunikowania się ze swoim przełożonym.
Jeżeli jednak nie znasz ani słowa w języku niemieckim, pracę pomoże Ci znaleźć agencja pracy tymczasowej, która zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi ze znalezieniem pracodawcy oraz przygotowaniem Cię do wyjazdu. Agencja pracy zatrudni Cię na umowę lub będzie pośredniczyć w jej podpisaniu z niemieckim pracodawcą, dzięki temu jeszcze przed wyjazdem będziesz mieć pewność co do zatrudnienia. Zajmie się także kwestiami formalnymi, takimi, jak ubezpieczenie oraz pozwolenia na pracę. W Twojej gestii pozostanie tylko spakowanie się i znalezienie odpowiedniego transportu na miejsce pracy na terenie Niemiec.
Jeżeli chcesz szukać pracy na własną rękę, to rozpocznij poszukiwania w Internecie. Możesz to zrobić bez znajomości języka. Ogłoszenia otagowane będą w odpowiedni sposób, ułatwiający ich znalezienie. Pamiętaj jednak, że samo znalezienie pracy na terenie Niemiec to dopiero początek. Załatwienie kolejnych formalności bez znajomości języka może okazać się trudne lub frustrujące.
W jakich branżach znajdziesz pracę bez znajomości języka niemieckiego?
Pracę bez znajomości języka niemieckiego znajdziesz w zawodach, które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Możesz więc liczyć na zatrudnienie w rolnictwie, np. przy sezonowych zbiorach szparagów lub innych warzyw, w magazynach przy sortowaniu odzieży używanej lub przy dezynfekcji powierzchni. Pomocnik produkcji, pracownik drukarni, obsługa maszyn lub kontrola jakości to najczęściej powtarzające się oferty pracy na terenie Niemiec. Na takich stanowiskach często mile jest widziane doświadczenie, choć nie jest ono wymagane. Na Niemieckim rynku pracy jest też stosunkowo duże zapotrzebowanie na pracowników bardziej wykwalifikowanych.
Od zaraz oferta pracy będzie czekać na różnego rodzaju fachowców. Elektrycy, hydraulicy oraz operatorzy wózków widłowych bez problemu znajdą zatrudnienie w Niemczech. Jednak w takim przypadku do podjęcia pracy wymagana będzie przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego lub w niektórych przypadkach języka angielskiego.
Co warto wiedzieć o życiu w Niemczech?
Wyjeżdżając do pracy do Niemiec bez znajomości języka, najczęściej będziemy mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie z ramienia agencji lub pracodawcy. Ma to swoje pozytywne strony. Przede wszystkim nie musimy szukać mieszkania na własną rękę, co mogłoby być kłopotliwe bez znajomości języka niemieckiego. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę — możliwość porozmawiania z innymi osobami w języku polskim. W Niemczech przebywa ponad 700 tysięcy Polaków, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że do tej samej pracy wyjedzie jeszcze inny nasz rodak.
Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec? Obowiązującą walutą jest euro i pod warunkiem, że nasze ustalenia z agencją nie są inne, w tej właśnie walucie będziemy otrzymywać nasze wynagrodzenie. Warto też przygotować się na ceny w Niemczech. Ceny podstawowych produktów spożywczych w supermarketach nie są wiele droższe niż w Polsce, największe różnice zauważymy w cenach pieczywa oraz wędlin. Warto również pamiętać, że sklepy w Niemczech są zamykane około godz. 18. niedziele i święta to dni wolne od handlu.
Jak przygotować się do wyjazdu do pracy na terenie Niemiec?
Jeżeli korzystamy z usług agencji pracy tymczasowej, to po naszej stronie przed wyjazdem do pracy w Niemczech pozostaje niewiele formalności do załatwienia. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na odpowiednim spakowaniu walizek. Zabrać wszystkie potrzebne dokumenty oraz wygodne ubrania do pracy. Warto także pomyśleć o zakupie słowniczka języka niemieckiego, który ułatwi nam komunikowanie się. Najłatwiej dojechać w dowolne miejsce przy wykorzystaniu usługi busy do Niemiec.
Ważną kwestią jest zaplanowanie dojazdu do wyznaczonego nam miejsca pracy. W sytuacji, kiedy za dobrze nie znamy języka, pomocne mogą okazać się usługi dowożenia pracowników z Polski pod wskazany adres. Przed wyjazdem pamiętaj także, aby dobrze naładować telefon komórkowy oraz wyposażyć się w najpilniejsze numery telefonu na wypadek jakichkolwiek komplikacji.