Praca sezonowa w Niemczech — szansa na przygodę i zastrzyk finansowy
Wygodne busy do Niemiec dowożące z miejsca na miejsce, bezpłatne rozmowy z rodziną, bezproblemowe zatrudnienie — to wszystko sprawia, że coraz chętniej podejmujemy pracę sezonową u naszych zachodnich sąsiadów. Oferta atrakcyjnego zarobku za prostą pracę, legalność zatrudnienia, ubezpieczenie zdrowotne i urlop nawet po pierwszym miesiącu — trudno oprzeć się takiej propozycji. Jedynym, co jeszcze niektórych zniechęca, jest brak znajomości języka niemieckiego. Czy to rzeczywiście realna przeszkoda? W tym artykule znajdziesz informacje na temat możliwości podjęcia pracy sezonowej w Niemczech, nawet jeśli jedynym, co umiesz powiedzieć po niemiecku, to „danke”.
Czy można pracować w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego?
Zamieszczone tutaj informacje przeznaczone są dla osób, które szukają zajęcia sezonowego, niewymagającego specjalnych kwalifikacji. Praca, która najczęściej polega na zbiorach warzyw lub wykonywaniu innych prostych i ciągle tych samych zadań, może być realizowana bez znajomości języka niemieckiego.
Niewątpliwą korzyścią, którą często doceniają pracownicy sezonowi, jest nabywanie umiejętności językowych, dzięki którym powrót za rok może skutkować możliwością uzyskania atrakcyjniejszego stanowiska, które pozwoli wykorzystać zarówno nabyte doświadczenie zawodowe, jak i opanowane słownictwo.
Czy znajomość języka niemieckiego daje jakieś korzyści?
O ile praca przy zbiorach szparagów nie wymaga nawet podstawowej znajomości języka niemieckiego, o tyle umiejętność ta może przynieść wiele korzyści osobom, które pracę nadzorują i które mogą brać udział w komunikacji między pracownikami a kierownictwem firmy.
Przeglądając ogłoszenia typu „praca sezonowa Niemcy”, warto zawsze zwrócić uwagę na oferty dla osób posługujących się niemieckim. Rzucającą się w oczy korzyścią, jest z pewnością wyższa stawka godzinowa.
Czy zatrudnienie sezonowe jest legalne?
Jeszcze kilka lat temu znaczna część Polaków pracowała w Niemczech nielegalnie. Jednak wraz ze wzrostem świadomości (pracownicy) i poziomu wymagań (pracodawcy) ten problem właściwie zanika.
Większość niemieckich przedsiębiorców zatrudnia Polaków na umowę o pracę na czas określony. Wskazany jest w niej czas rozwiązania umowy lub okoliczności, w których umowa przestaje obowiązywać. Od umowy odprowadzane są należne podatki, a pracownikom przysługują wszelkie świadczenia, takie jak ubezpieczenie zdrowotne i płatny urlop.
Czy potrzebne jest pozwolenie na pracę?
Podobnie jak innym obywatelom Unii Europejskiej, Polakom nie jest potrzebne żadne specjalne pozwolenie na pracę, aby mogli zostać zatrudnieni w Niemczech. Wszystkie wymogi, jakie muszą spełniać, są identyczne z tymi, jakie obowiązują przy podejmowaniu pracy w Polsce.
Jakich ofert pracy jest najwięcej?
Po wpisaniu do wyszukiwarki zapytania: praca sezonowa ogłoszenia, uzyskasz mnóstwo propozycji pracy związanej z rolnictwem. Zbiory różnego rodzaju owoców i warzyw to praca najsłabiej płatna, ale najczęściej oferowana przez niemieckich ogłoszeniodawców. Nie oznacza to jednak, że rzeczywiście takie prace są najczęściej podejmowane przez Polaków.
Znacznie częściej podejmujemy zatrudnienie jako pielęgniarze i pielęgniarki, kierowcy, ślusarze i stolarze. Wiele z tych ofert daje możliwość przedłużenia czasu pracy i zmiany zatrudnienia z czasowego na stałe.
Na jakie wynagrodzenie może liczyć pracownik sezonowy?
Minimalna płaca na niemieckim rynku pracy to obecnie 9,82 EUR na godzinę brutto i taką stawkę najczęściej oferują pracodawcy na niewymagających stanowiskach pracy sezonowej. Ze względu na ciągły brak chętnych do podjęcia pracy, często pojawiają się jednak atrakcyjniejsze oferty, więc czasem warto nieco dłużej wertować ogłoszenia. Za pracę wymagającą dodatkowych umiejętności można dostać nawet 14-15 EUR na godzinę.
Czy pracownicy sezonowi muszą płacić w Niemczech podatki?
Od każdego wynagrodzenia powinny być odprowadzane podatki. W zależności od wysokości wynagrodzenia i okresu pracy może jednak nie zostać przekroczony próg wolny od podatku. W tak ważnych sprawach należy zawsze skontaktować się ze specjalistą podatkowym, który po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem wskaże, jak należy postępować, aby być w zgodzie z prawem podatkowym.
Gdzie można znaleźć interesujące oferty pracy w Niemczech?
Najlepszym źródłem do poszukiwania pracy sezonowej są ogłoszenia, które można znaleźć w Internecie. Uznane portale zajmujące się ofertami pracy mają również wiele ofert pracy sezonowej w Niemczech. Będąc na miejscu, można poszukać pracy wśród lokalnych oferentów. Należy jednak zawsze zachować dużą dozę ostrożności.
Jaki może być maksymalny czas trwania sezonowej pracy?
Praca może być uznana za sezonową, jeśli trwa nie dłużej niż 3 miesiące lub 70 dni roboczych.
Czy jest do podjęcia sezonowa praca w moim zawodzie?
W wielu branżach sezonowość pracy nie wynika z naturalnych zmian pór roku, jak to ma miejsce przy zbiorach truskawek czy innych owoców. Wielu pracodawców zmuszonych jest do poszukiwania pracowników sezonowych w okresach szczególnego wzrostu koniunktury lub chwilowego zainteresowania ich ofertą wynikającego np. z organizowanej imprezy, która nie ma charakteru cyklicznego.
Warto zawsze rozszerzyć swoje poszukiwania na stanowiska i zawody, które są zgodne z Twoim wykształceniem, lub w których masz doświadczenie. Zapraszamy do skorzystania z oferty busy do Niemiec Dolnośląskie.